Ayıklık Künyeleri için kullanım alanı genişliyor

Ayıklık Künyeleri için kullanım alanı genişliyor

17 Nisan 2021 Kapalı Yazar: Bahadır Geniş

Ayıklık künyeleri, Galler’deki başarılı bir kullanımın ardından 31 Mart 2021 tarihinden itibaren İngiltere’de alkol kaynaklı suçları azaltmak için de kullanılıyor.

Ayıklık Künyeleri nasıl çalışıyor?

Ayıklık Künyeleri, alkol kullanımı ile ilişkili suçlarda kullanılabiliyor. Cihaz, her 30 dakikada bir ter örneklerini değerlendiriyor. Eğer terde alkol içeriği saptanırsa denetimli serbestlik hizmetlerini uyarıyor. Kensini için belirlenmiş kuralları ihlal eden kişiler cezalar ile karşı karşıya kalıyor.

Uygulama Sonuçları

2020 yılının Ekim ayında Galler’de başlatılan programda, 100’den fazla alkol ile ilişkili suç işleyen hükümlülerde ayıklık künyeleri kullanılmış ve etkili olduğu gözlenmiştir. Suçluların, ayıklık künyesi takıldıktan sonraki günlerinin %95-97’sinden fazlasında alkol kullanmadığı tespit edilmiştir.

Ayıklık Künyeleri için suçlular ne diyor?

Suçlularda, mevcut uygulamanın yaşam tarzlarını değiştirmede yardımcı olduğunu belirtmişlerdir. Alkol kullanım bozukluğu’nun en önemli özelliklerinden birisinin tekrarlamalar ile seyretmesidir. Uygulamanın düzenli işleyişi, alkol kullandığınızda başınıza gelecekleri düşündüğünzde ya da yaşadığınızda sizi kullanmaktan alıkoyan temel unsur oluyor. Bir başka deyişle önceden ödül olarak kullanılan alkol artık cezaya dönüşmüş oluyor. Bu şekilde de alkol kullanımı azalıyor. Bu bir tedavi seçeneği değil, suçlarla mücadelede kullanılan bir yöntemdir.

“Künyeyi çıkardığımdan beri içki kullanımı üzerindeki kontrolümün belirgin bir şekilde arttığını hissediyorum. Künyeyi çıkardığımda tekrar içmeye dönebileceğimi düşünerek başlamaktan endişeliydim, ancak süreç bana alkolün zararlarını daha iyi anlamamı sağladı. Mahkemeye geri dönmek de istemedim.”

Alkol kullanım bozukluğu bir halk sağlığı sorunudur!

Alkol, hem birey için hem de toplum için sorun oluşturan bağımlılık yapıcı bir içecektir. Alkol kullanım bozuklukları sadece bireyi değil içinde bulunduğu ailesiyle birlikte tüm toplumuda etkilemektedir.

Mevcut uygulama ile aile içi şiddetin azaldığı, toplumsal suç oranlarının azaldığı, alkol kullanım bozukluğu olan bireylerin hayata kazandırılmasında etkili olduğu görülmekte ve gelecekte yaşanabilecek suçların önüne geçilebileceği düşünülmektedir.

Kaynak: www.bbc.com